uzun donem arac kiralama

Uzun Dönem ve Filo Araç Kiralama Öncesinde Dikkat Edilecekler

Filo kiralama, şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda toplu olarak araç kiralama hizmeti demektir. Kiralama işleminde genellikle kilometre başına ödeme yapılmaktadır. Günümüzde araç satın almaya karşı daha avantajlı bir seçenek olarak görülen filo kiralama sizlere pek çok avantaj sunuyor. Özellikle son zamanlarda artan filo kiralama ihtiyacı ile birlikte birçok filo kiralama firması kurulmuştur. Ancak bu filo kiralama şirketlerinin hepsi yüzde 100 güvenilir dememiz mümkün değil.  Filo kiralama hizmeti almadan önce bir takım noktalara dikkat edilmesi gereklidir. Tüm bu hususlar konusunda ise fiyat, güvenilirlik ve pek çok parametre yönünden farklı firmalar arasında kıyaslama yapabileceğiniz, farklı segment ve konfigürasyonlardaki araçları karşılaştırabileceğiniz Rentalia platformu üzerinden de filo kiralama teklifi alabilirsiniz. Bu noktalardan bahsedilecek olunursa, bunlar;

Fiyatı nedir?

Filo kiralama hizmeti almadan önce etrafta bulunan araç kiralama firmaları araştırmalı ve en iyi fiyatı kimin sunduğunu bilmelisiniz. Uygun fiyatlarla kaliteli bir hizmet veren filo firması bulduğunuz takdirde bu sizin için oldukça artı bir durum olacaktır. Yani hem maddi açıdan hem de şirketinizin verim açısından olumlu bir durum yansıtacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir şey de ucuz fiyat sunarken kaliteli hizmet verip vermediğidir. Bu yüzden kalitesini de araştırmayı ihmal etmeyin.

Güvenilir mi?

Biraz önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok filo kiralama firması bulunuyor ancak bunların hangisinin güvenilir olduğu konusu tartışılmakta. Bundan dolayı çalışacağımız firmayı iyi bir şekilde araştırmanız gerekli. Bu tarz firmalar genellikle ucuz fiyatlar ile müşterisini kandırmak da olup daha sonralarda büyük mağduriyetler yaşatmaktadır. Kaliteli bir filo kiralama hizmeti almak istiyorsanız mutlaka güvenilir bir firma bulmanız gereklidir.

Servis ve bakım hizmeti

Araç kiraladığınız firmanın servis hizmetlerini bilmeniz gereklidir. Çoğu kişi bu neden önemli diyor olabilir ancak bu gerçekten mühim bir madde. Çünkü araç kiralanan firmalar  filo araçlarına bakım yaptırırken şubeleri yerine servisleri tercih edebiliyor. Böyle bir durumda servisin  yüzde 100 orijinal parça kullanıp kullanmadığını bilmemiz oldukça zor olacaktır. Bilindiği gibi orijinal parça kullanılmayan araçlar performans bakımından mağduriyet yaratmaktadır. Bundan dolayı bu konuya dikkat edilmesi gereklidir.

Ulaşabilir olması

Filo kiralama konusunda belki de en önemli unsurlardan birisi budur. Kiraladığınız araç kiralama firmasına herhangi bir durumda ulaşmak isterseniz ulaşabilir olması sizin için bir avantaj olacaktır. Bunlardan dolayı güvenilir bir firmanın güvencesinde hizmet almak daha iyi bir seçenek olarak karşımıza geliyor.

Filo Kiralama Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadece filo kiralama öncesinde değil filo kiralama esnasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır.  Bu noktalar ihmal edildiği takdirde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. O yüzden önlemleri iyi almakta fayda var. Filo kiralama esnasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Mutlaka güvenilir herhangi bir sorun karşısında size yardımcı olabilecek firmalar ile çalışmanız gereklidir. Böylece aksilik durumunda adeta hayatınız kurtulacaktır.
  • Kiralamış olduğunuz araçların kilometre bilgisi oldukça önemlidir, bu bilgiye dikkat ederek tercih yapmalısınız.
  • Aracın yaşına dikkat edin. Araçların yaşı özellikle kiralama esnasında oldukça önemlidir çünkü eğer tercih ettiğiniz araç 3 yaşından küçük ise bu aracın bozulma ya da başka bir olumsuzlukla karşılaşma ihtimali daha düşük olacaktır. Araçta herhangi bir arıza yaşansa bile aracın yaşı küçük olduğu için garanti kapsamında olacaktır.  Aracın yaşı büyüdükçe bu arıza ihtimalleri artış gösterir ve muhtemelen garanti kapsamında olmayacaktır.
  • Tercih edilen araçların güvenlik donanımlarının çok iyi bir şekilde kontrol edilmesi gereklidir. Herhangi bir kaza durumunda hava yastığı, fren ve emniyet kemerleri hayat kurtaracaktır. Bu konu ihmale gelmez.
  • Seçtiğiniz araçların lastiklerine dikkat ediniz. Eskiyen lastikler hem kaza olasılığını artıracak hem de yakıt açısından fazla tüketim gerçekleştirecektir.
  • Seçmiş olduğunuz araçların detayları hakkında bilgi sahibi olunuz.
  • Filo kiralarken seçtiğiniz araçların kaza yaşamadığından emin olun. 
  • Uzun dönemli yerine kısa dönemli araçlar seçmeniz sizin için fayda sağlayacaktır.
  • Seçtiğiniz araçlarda herhangi bir kaza olasılığına karşı kaza tutanağı bulundurun.
  • Filo kiralama işlem esnasında imzaladığını sözleşmeye yada iptali konusunda tüm bilgileri detaylı bir şekilde öğrenin. Bu bilgiler size her an lazım olabilir.

Filo kiralama işlemi yaparken sizde yukarıda verdiğimiz doğrultular karşısında dikkatli bir şekilde bu işlemi onaylayınız. Fark etmediğiniz herhangi bir madde sizin için büyük sorunlara yol açabilir. Yaşanabilecek sorunlar doğrultusunda ise muhtemelen maddi kayıplar kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Sakarya araç kiralama firmaları na buradan ulaşabilir ve ya araçlarınızı ve evinizi taşıtırken sakarya nakliye firmalarını kullanabilirsiniz.